Jdi na obsah Jdi na menu
 


Práce, nebo hra?

5. 11. 2012

Výtvarničením teď trávím spoustu času, je to pro mě jakoby návykové. Je toho ve mně hodně, co bych si chtěla znázornit, možná proto,že jsem se tak dlouho neodvážila začít malovat...

Vytváření alternativních světů mě moc baví a pokud Vám moje výtvory vyloudí úsměv na tváři, naplnily své poslání.

Vím však, že inspirace dříve či později dojde a bude po "závislosti" a já se zase uchýlím k "pořádné" práci. Jenže co to znamená pořádná práce? A co vůbec je práce, co je hra, zábava?

Inspiraci pro rozřešení jsem se snažila najít v definicích, ale spíše mě tato činnost (práce?) ještě víc popletla. Z různých zdrojů jsem se dozvěděla následující:

Práce je smysluplná a účelná lidská činnost, která přeměňuje přírodní zdroje v užitečné statky.
Hra nemusí mít konkrétní smysl, cílem je radost či relaxace.
Hobby (záliba, koníček) je to, co lidé dělají rádi, čím se baví ve volném čase, čím nevydělávají peníze. Je to vlastně rozptýlení, útěk od práce, od povinnosti k zábavě. Neslouží k obživě, ale pro potěšení a pocit seberealizace.

Ale přijít na to, jaký je mezi nimi rozdíl, mi to nikterak nepomohlo. Není totiž ani v tom, že za práci se dostává zaplaceno, není to ani o tom, nakolik je příslušná aktivita etická nebo prospěšná druhým. Je totiž spousta lidí, kteří tráví svůj čas zcela zbytečnou činností, jež nikoho neobohatí, někteří dokonce i tím, že druhým ubližují, buzerují je či využívají. Je to nazýváno prací, protože jim to umožňuje přežít, neb za to dostanou zaplaceno?

A co práce, za kterou se zaplaceno obvykle nedostává, třeba v domácnosti? To je pro každého koníček?

Také se mi nelíbí, že by koníčky, zábavy a hry byly jenom kvůli „relaxu“ (což také nevím, co vlastně znamená), při němž člověk ve svém „volném čase“ (tj. v průběhu toho, který má svobodně k dispozici?) načerpal síly do další „pořádné práce“.

Kritériem nemůže být ani pocit seberealizace, naplnění, uspokojení - mnoho lidí nachází samo sebe spíše při vykonávání své záliby než v zaměstnání.

Tápu, nevím, odpověď nenalézám. Jak jste se s tímto tématem v sobě vypořádali Vy?

A neříkejte, že máte na „práci“ důležitější věci než přemítání o tom, kde končí práce a začíná zábava!

(c) Ivana Muková 2012
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář