Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poklady Seminářské zahrady

18. 5. 2009

ObrazekMalé jezírko se nachází v horní části Seminářské zahrady na Petříně. Voda obsahuje spoustu řas. Jezírko tak není vhodné ke koupání, ani k osvěžení. Plní jen dekorativní funkci pro tuto část Petřínského vrchu. Vzhledem k jeho poloze o něm mnoho návštěvníků Petřína neví. Není vidět ani z nedaleké vyhlídkové pěšiny.

  Seminářská zahrada, původně Gryspekovská, je součástí Petřínských sadů a rozkládá se na východním svahu Petřína. Byla vybudována na místě vinice středověkého původu. V 1. polovině 17. století se stala klášterní zahradou řádu karmelitánů u Panny Marie Vítězné. Proto se také kdysi nazývala Karmelitská.

Obrazek Dílem jsou mimo jiné také malé jeskyně v horní části zahrady, které v pískovcových skalách vytesali mniši, a pítko.

V roce 1784 byl klášter zrušen a zahrada připadla arcibiskupskému semináři sídlícímu v Klementinu. V letech 1912 - 1914 zahrada prodělala rozsáhlé změny podle projektu Svatopluka Mockera. Byla rozčleněna do bloků osazených ovocnými stromy a byly zde vybudovány komunikace. V roce 1927 zahradu zakoupila obec pražská. Byly zbourány obvodové zdi a 1.května1930 byla zpřístupněna pro veřejnost.

ObrazekMimo jiné zde také najdeme kapli z druhé poloviny 18. století. Nedaleko od stanice lanovky Nebozízek, směrem k Hradu, se nachází studánka Petřínka. Pramen byl do dnešní podoby upraven v roce 1982. Podle pověsti je pramen léčivý a má afrodisiakální účinky. Přesto je na studánce upozornění, že voda není pitná.

Ze sochařské výzdoby parku je nejznámější pomník básníka Karla Hynka Máchy, vytvořený r.1911 podle návrhu Antonína Balšánka Josefem Václavem Myslbekem. 

Obrazek

 

A esotericky zaměření lidé pak ještě navíc určitě ocení galerii malíře Reona, který jako první v České Republice získal v roce 1995 cenu Salvatora Dalího. Jeho projekt Magická jeskyně Argondie je otevřen denně 10-22 hodin, pokud je zavřeno, stačí zazvonit na zvonek. Galerie má tři různé prostory: věž, točité schodiště s galerií a ve spodní části větší prostor, kde můžete i příjemně posedět s připraveným občerstvením. Vstupné je prý 70 Kč, 50 Kč studenti a důchodci, děti do 15 let zdarma. V ceně vstupného je sangria, džus nebo živá voda.Obrazek

 

A vůbec, Petřín je rájem nejenom milenců na 1.máje, ale také malířů - a to i amatérských!Obrazek

 

Tak tedy: POJĎTE DÁL!

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář