Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je snadné změnit sebe sama?

5. 6. 2009

Všechno je jak má být... Na co myslíš, to k sobě přitahuješ... Tvoje duše chtěla prožít tuto zkušenost... To je tvoje karma.... Musíš to vyčistit, jinak se nehneš z místa... Druhé měnit nemůžeš, změnit můžeš jenom sebe sama - takže to všechno máš ve svých rukách!!!

Takováto a další "moudra" padají z esotericky zaměřených lidí velice často. Ale je to skutečně pravda? Jsou tyto bonmoty pravdivé, skutečné? Nebo jenom líbivé hlášky, které nabourají v současné době zažité paradigma uvažování, ale víc nic?

Z vlastní praxe vím, že tyto reakce "plné bezpodmínečné lásky" někdy nadělají víc škody než užitku. Jen malý příklad: když řeknu člověku, který trpí pocity viny (a to neškolení lidé málokdy rozeznají), že si za to může sám, mohu jeho problémy silně prohloubit, že se pak stanou neřešitelné - v tom smyslu, že je pak nucen ještě více bojovat proti příznakům, aby se udržel nad vodou, místo aby svoji sílu věnoval snahám změnit pravou příčinu svých potíží.

Změň sám sebe a změní se tvůj osud! Zní to zcela jednoduše, ale jde to vůbec? Jít proti své přirozenosti, proti svým genům, proti dlouhými roky zažitými reakcemi, proti rodinným a klanovým zvykům a povinnostem? A je vůbec v silách člověka takto nesmírnou přitažlivost překonat? Není to jen jeho sebeklam, vyprávěnky, aby se udělal zajímavějším než ostatní?

Ráda bych věděla, kde se taková obrovská síla k změně sebe sama, svého osudu a tím pádem i celého světa dá načerpat, kde pramení.

(c) Ivana Muková, 2009
http://www.ivanamukova.estranky.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Staň se sám sebou

(Lenka, 20. 4. 2010 14:48)

Myslím, že toto je jen velmi povrchní průřez ezoterikou. Podstatou všech těchto učení navíc ve skutečnosti není snaha se změnit, ale naopak - stát se sám sebou. Cílem tedy není změnit sebe, nýbrž pouze své negativní postoje (což lze, ale je to běh na dlouhou trať). Co se týká viny, myslím, že je potřeba naučit se rozlišovat pojem vina a zodpovědnost. Kromě toho nejdůležitější esencí duchovní věd je odpuštění. Především odpuštění sobě.

Kdo jsem? Nic! Ale je to vývoj?

(Ivana, 2. 7. 2009 11:50)

Nojo, adhenrietta, ale když se donekonečna ptáme KDO JSEM a odkládáme jednotlivé vrstvy toho, s čím se identifikujeme, dojdeme k tomu, že nejsme nic. Ale nevím, jestli právě toto je o lidské zkušenosti, kterou jsme sem přišli prožít. Myslím, že vývoj je spíš o kultivaci než o nihilismu a popírání.

Člověk musí chtít, musí o pomoc požádat

(adhenrietta.blog.cz, 20. 6. 2009 16:05)

a potom musí chtít sám pro to něco udělat. Pokud nejsou splněny tyto tři základní podmínky, nic nefunguje. Pak pro něj není jeho situace natolik závažná, že si nebude s nějakou ezoterikou rušit své vyběhané koleje. Takovým lidem není pomoci. Co se týká těch mouder na začátku článku, ty napsali lidé, kteří "věděli", ale jsou to jen body širokého učení, které musí každý vstřebat, aby jej pochopil.Jak mohu změnit sám sebe? Nejdříve musím vědět KDO JSEM? Nejsem toto tělo,tyto myšlenky,emoce. Ale moje pravá podstata je v mém já (átmá, božské jiskře v srdci,božské podstatě uvnitř nás). Kdo mi v tom pomůže? Jedině realizovaný mistr, člověk, který přišel na zemi, aby nám pomohl. Říká se, když je žák připraven, mistr se vždy najde.Člověk musí hledat srdcem. Obrátit se do nitra pro pomoc. Pravý mistr žádá vegetariánství, disciplínu, pracovat na sobě. To je velmi těžké. Nechce po nás, abychom o lásce hovořili, ale abychom se jí stali. Ale když se odevzdám, nemusím se zajímat o situaci zeměkoule, o globální oteplování, nebo o ztrátu zaměstnání. Co jsem se setkala s lidmi, oni nechtějí nic z toho. A potom nastupuje zákon karmy, který někdy donutí člověka, aby přehodnotil své priority. Stačí jen chtít. A zaklepat. Určitě někdo otevře.